Zadzwoń do Nas!
506 078 924

Porady

Jak bezpiecznie korzystać z gazowego piecyka w łazience?
-To często zaniedbywany temat, a wystarczy przynajmniej raz w roku pozwolić specjalistom wykonanie kompleksowego wykonania przeglądu i czyszczenia piecyka. Nie bać się wpuszczać do domu wykwalifikowanych pracowników, którzy wykonają dla Nas przegląd kominiarski, by zbadać drożność przewodów kominowych i wykluczą ewentualne nieprawidłowości
- Podczas każdej kąpieli czy prysznica (kiedy piecyk gazowy jest w trakcie pracy) należy rozszczelnić lub uchylić delikatnie okno, zabieg ten pozwoli zapewnić stały dopływ świeżego powietrza. To bardzo ważne w celu pełnego spalania gazu oraz odpowiedniej wentylacji.
- Absolutnie nie wolno zasłaniać żadnych kratek wentylacyjnych, nawiewnych w drzwiach łazienkowych oraz wywiewnych. Niezbędna jest prawidłowa i stała cyrkulacja powietrza. Jeśli w mieszkaniu są zamontowane nowe, szczelne okna lub drzwi powinno się zainstalować odpowiednie nawiewniki doprowadzające powietrze do mieszkania z zewnątrz.
- W każdym domu z piecykiem gazowym powinien zostać zamontowany CZUJNIK TLENKU WĘGLA
Kiedy potrzebny Nam kominiarz w domu?
Najgorszym założeniem z możliwych jest myśleć, ze jeśli nic się nie dzieje tzn. że nie potrzebujemy pomocy kominiarza. Nie ma co jednak ukrywać z takim podejściem możemy spotkać się najczęściej . Niestety wszystkie usterki czy brak regularnego czyszczenia boleśnie można odczuć od momentu rozpoczęcia sezonu grzewczego wtedy właśnie wychodzą na jaw. Apelujemy, by nie czekać do ostatniej chwili, pożar sadzy jest dużo droższy od wizyty kominiarza, nie wspominając już o możliwości utraty zdrowia czy nawet życia.
Kominiarza warto wezwać w następujących sytuacjach:
- po zakończonej budowie budynku,
- przy każdej przebudowie lub rozbudowie
- przy podłączaniu kotła ogrzewczego lub kominka
- do okresowego wyczyszczenia przewodów kominowych, spalinowych, a także wentylacyjnych (te ostatnie podlegają obowiązkowemu czyszczeniu min. raz do roku)
- do okresowej kontroli wszystkich przewodów kominowych. Kontrola pozwoli uniknąć ewentualnych niemiłych niespodzianek podczas sezonu grzewczego.
- przy otwieraniu lokalu, który bezwzględnie musi spełnić odpowiednie wymogi wentylacyjno-sanitarne
- jeśli planują Państwo budowę domu lub lokalu, by móc uzyskać praktyczne
Ławy kominiarskie na dachu stromym są obowiązkowe
Warto o tym zdecydowanie pamiętać podczas budowy lub rozbudowy domu. Na każdym dachu o spadku powyżej 25%. Powinno się znajdować stałe dojście do komina. Mówi o tym ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Szczegółowe informacje można znaleźć w Dział VII § 308, który brzmi:
4. Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi (tłukącymi) należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych.
5. Dojścia, o których mowa w ust. 4, na odcinkach o nachyleniu ponad 25% powinny mieć zabezpieczenia przed poślizgiem.
6. Na dachu o spadku ponad 100% powinny być zamocowane stałe uchwyty dla lin bezpieczeństwa lub bariery ochronne nad dolną krawędzią dachu.
Na czym właściwie polega czyszczenie kominów?
Czyszczenie przewodów kominowych to nic innego jak staranne oczyszczenie elementów komina z zalegającej sadzy w kominach dymowych oraz pajęczyn i kurzu przewodów spalinowych, a także wentylacyjnych. Bezwzględnie po każdym oczyszczeniu komina należy wybrać sadzę i inne zanieczyszczenia z dolnej części komina przez tzw. drzwiczki spadowe.
Na czym polega kontrola przewodów kominowych?
Kontrola przewodów kominowych obejmuje sprawdzenie czy urządzenia grzewcze takie jak np. kotły, kominki, piece itp. posiadają prawidłowe podłączenia, a także sprawdzana jest drożność kanałów. Sprawdza się również czy komin nie jest uszkodzony, czy wentylacja działa prawidłowo oraz sprawdzany jest ciąg kominowy.

Porady